Як Яценюк з губернаторами новий політичний сезон відкривав

Чому в уряді надумали рейтингувати губернаторів та як Саакашвілі обіцяні Яценюком гроші «вибивав»

яценюк

10Поки журналісти збирають уривки інформації про майбутнє об’єднання фракцій БПП і Народного фронту в одну і осіннє переформатування уряду, прем’єр вирішив перевірити готовність областей до осінньо-зимового періоду, скликавши губернаторів на розширене засідання уряду до Києва.

В подібних нарадах немає нічого нового і особливо цікавого, хіба що спостерігати за настроями їх учасників та читати між рядків, що насправді думають один про одного учасники.

От і Арсеній Яценюк, певно окрилений домовленостями про збереження поста прем’єра, вчора був в піднесеному настрої і розказував губернаторам про «заначку».

А ще цікаво спостерігати, як уряд відчуваючи в особі Михайла Саакашвілі конкурента, потроху намагається вибивати грунт з-під його ніг.

«Звірка годинників»

Засідання уряду було заплановане на 12.00, але голови ОДА почали стікатись до Клубу Кабінету Міністрів ще за півгодини до старту. Деякі з губернаторів одразу заходили до зали, інші ж кучкувались біля входу, ділячись враженнями чи то від відпочинку, чи то від регіональних проблем.

У свою чергу міністри почали підтягуватись до місця подій вже майже під самий початок. Насправді, подібна поведінка міністрів давно не є дивною для багатьох журналістів, які працюють на урядовій тематиці, оскільки на засіданнях уряду, які проходять безпосередньо у залі Кабміну, міністри давненько взяли моду заходити зі «дзвінком», тобто разом з прем’єром, залишаючи представників ЗМІ без коментарів.

Більшість членів уряду вирішила не зраджувати такій традиції й цього разу. До початку засідання лише декілька міністрів активно спілкувались з представниками областей. Журналісти теж не дуже поспішали приділяти увагу присутнім. Пожвавлення викликала поява міністра фінансів Наталі Яресько та голови Одеської ОДА Міхеіла Саакашвілі. Пані міністр на спілкування з пресою видно була не дуже налаштована і швидко зникла за дверима, а от Саакашвілі журналістам не відмовив, утворивши на певний час корок в залі засідань.

1b0d390-unian-653749
Така зацікавленість явно не подобалась деяким його колегам по губернаторському цеху, які кидали гнівні погляди в бік скупчення людей. Заспокоїлась ситуація лише тоді, коли присутніх запросили займати свої місця.

Прем’єр-міністр традиційно запізнився на 10 хвилин, але одразу ж приступив до теми зібрання. Серед заявленого: соціально-економічний розвиток областей, готовність до зимового сезону, енергоефективність, субсидії, заборгованість по зарплатам та інше.

Почав свою промову голова уряду з того, що проінформував губернаторів про те, що  в Кабміні прийнято рішення про запровадження рейтингової системи оцінювання кожної області та керівництва в залежності від сукупності показників. «Після того, коли буде затверджена остаточна методика оцінки діяльності кожної області і відповідно кожного керівника області, будуть прийматися відповідні дисциплінарні рішення: когось преміюють, когось навпаки депреміюють, а когось і, напевно, відправлять на підвищення», — поділився планами Яценюк.

Таке повідомлення, судячи з реакції губернаторів, для багатьох стало новиною. А вже після завершення засідання один з губернаторів на запитання щодо його ставлення до рейтинговості відповів: «Як ти собі це уявляєш? Це все повна маячня. Щоб вони б там собі не малювали, все одно будуть звільняти за політику, а результати будуть підганяти під рішення», — скептично відповів голова ОДА. «Вас можна цитувати?», — поцікавився INSIDER. «Та ради Бога!», — спочатку запевнив співрозмовник, але за декілька хвилин попросив все ж таки не згадувати його прізвища.

Фінансова «подушка» та ситуація в регіонах

Після розповіді про рейтинги прем’єр вирішив розповісти про фінансовий стан країни. Розповідь голови уряду зводилась до того, що загалом фінансова ситуація в Україні станом на зараз є достатньо прогнозованою та стабільною. «Є достатня фінансова «подушка» і достатні ресурси для того, щоб утримувати стійкість», — запевнив Яценюк. Словосполучення «фінансова подушка» викликало в деяких губернаторів посмішку. Згодом, у ході засідання, але вже трохи по іншій темі, прем’єр використав термін «заначка», чим також викликав посмішку в присутніх. В контексті світової ситуації голова уряду згадав про тенденцію до зниження цін на нафту. «Для України падіння цін на нафту є позитивом», — зазначив прем’єр, за разом доручивши міністру енергетики, Мінекономіки та Антимонопольному комітету перевірити зменшення вартості пального на українських заправках.

Промова голови уряду, видно, складалась блоками, і цей був міжнародним, тому що одразу після світових тенденцій прем’єр перейшов до російської тематики, а саме до засудження Олега Сєнцова та Олександра Кольченка. Такі дії російської феміди Яценюк назвав антилюдським  рішенням та політичною розправою, анонсувавши подачу Україною четвертого позову до Європейського суду з прав людини проти Російської Федерації щодо  порушення права на правосуддя.

Після російської тематики прем’єр надав слово віце-прем’єру Генадію Зубко, який розповів стан соціально-економічного розвитку регіонів. З інформації Зубка ситуацію в регіонах навряд чи можна назвати стійкою. Віце-прем’єр жваво закликав губернаторів працювати з інвесторами, і також згадав рейтинги, використавши термін «агрегований показник».

«Ми сьогодні свідомо не виводимо його на загальний рівень, тому що прем’єр-міністр чітко зазначив: з 1 вересня буде затверджено перелік показників, згідно з яких ви будете конкретно звітуватися і буде визначатися агрегований показник, хто в нас де і на якому місці буде у вересні», — пояснював головам ОДА Зубко.

Голова уряду, глянувши на попередні умови складання рейтингу вирішив уточнити: «В принципі, воно, напевно, цікаво: будівництво, ВВП, промисловість. Але це нічого не говорить людині, яка живе безпосередньо на території вашої області… Я думаю, що нам треба підійти, Геннадію Григоровичу, дуже змістовно до цього питання. Що конкретно в житті кожної людини змінилося? Це найкращий показник», — резюмував прем’єр.

9e01044-3
Згодом настала черга підготовки до опалювального сезону та енергоефективності. Цей блок питань був насичений купою цифр та закликами до голів ОДА вживати всіх заходів до скорочення заборгованостей та швидкого впровадження програм з енергоефективності. У цьому питанні голову уряду зацікавили Чернівецька та Тернопільська області, які в цій темі пасуть задніх. Прем’єр спробував було з’ясувати в чому проблема, але виявилось, що тернопільського очільника немає в залі.

—  Тернопіль. Де голова адміністрації?

—  Голова адміністрації перебуває у відрядженні, — відповів прем’єру заступник тернопільського губернатора.

— В якому?

—  В Одеській області.

—  Я йому відрядження не підписував. З’ясувати, хто підписував відрядження голові адміністрації. Голова адміністрації Одеської області знаходиться тут. Я так розумію, що тернопільський вирішив Одесою покерувати?

У цей момент в залі почалось легке шушукання, і хтось чи то з журналістів, чи то з працівників уряду неголосно пожартував: «Так йому Саакашвілі підписав». Враховуючи, що ні Яценюк, ні голова Одеської ОДА ніяк не відреагували на репліку, напевно, вони її просто не почули. Цікаво, що присутність іншого заступника очільника КМДА Ігоря Ніконова замість Віталія Кличка жодних емоцій у Яценюка не викликала.

Як Саакашвілі обіцяні гроші вибивав

Взагалі, в подальшому губернатори, на відміну від часів колишньої влади, достатньо жваво ставили запитання урядовцям. При цьому запитання, в основному стосувались теми субсидій, про яку вже декілька місяців розповідає міністр соціальної політики Павло Розенко (подробнее про него читайте в статье Павел Розенко. История министра субсидий и пенсий), але в регіонах питання «барахлить». Після серії запитань/відповідей Яценюк вирішив прискорити процес. «Колеги, тепер є пропозиція оперативно перейти до найосновнішого, що відбудеться через тиждень, – 1 вересня і початок нового навчального року. А то ми вже другу годину сидимо» , — пришвидшував прем’єр.

Наступне питання, яке стосувалось підготовки регіонів до навчального року звітувалось значно швидше попередніх. Профільний міністр Сергій Квіт намагався бути лаконічним, а голова уряду й далі пришвидшував темп. «Питання до міністра є?», — нетерпляче цікавився прем’єр. Згодом така поведінка отримала своє пояснення, голова уряду поспішав на зустріч з президентом.

Але до завершення відкритої частини все ж таки Яценюку довелось почекати. Причиною став одеський губернатор Саакашвілі, який практично все засідання щось собі занотовував, але слово взяв лише наприкінці. На відміну від колег, які просто брали мікрофон в руки і виступали з місця, очільник Одеської області вийшов за трибуну і почав по пунктах розкладати свої питання. Особливий акцент Саакашвілі зробив на митниці та митних відрахуваннях. Ще в кінці червня Яценюк пообіцяв Саакашвілі, що понадпланові відрахування Одеської митниці будуть розподілені між державним та місцевим бюджетом порівну. Одеський губернатор тоді ж пообіцяв передати кошти на будівництво дороги на Бухарест.

Згодом така ініціатива вперлась в позицію Мінфіна, очільниця якого Яресько нагадала, що без законодавчого врегулювання, це зробити неможливо. На засіданні уряду Саакашвілі поскаржився, що проблема не тільки в законодавчому врегулюванні, а й в тому, що після анонсування таких планів ДФС просто вивів енергетичну митницю із складу Одеської, підвищили планові показники і штучно переводять вантажі на розмитнення в інші області.

«Я хочу отримати відповідь. З чим це пов’язано», — емоційно запитав Саакашвілі одразу безпосередньо до Яресько. «Я хочу конкретно вам сказати, що рішення було політичне, але це потрібно прийняти законопроект на рівні Верховної Ради», — наполягала на своєму Яресько. Стосовно проблем на митниці, міністр фінансів заявила, що питання тарифів є внутрішнім для митниці, тому вона готова зустрітись з її керівником, щоб уточнити, чому Одеська митниця має інші умови.

1318746-2
«Мабуть так. Але що визначає внутрішнє рішення митниці? Це не є якась феодальна система. Тут прослідковується чітка тенденція», — не вгамовувався Саакашвілі. Одеський губернатор продовжував наполягати, що питання треба вирішити одразу, враховуючи, що всі зібрались.

Губернатори з цікавістю слідкували за емоційною промовою колеги, але не втручались. Прем’єр також дав Саакашвілі виговоритись, але вже після його виступу вирішив переграти ситуацію. «Хто задоволений роботою митниць у вас на територіях? Підніміть руку», — раптово звернувся до губернаторів Яценюк. Жодної руки не піднялось. «В принципі, відповідь мені зрозуміла», — не приховуючи задоволення зазначив прем’єр. «Я вдячний за інформацію, яка щойно була висловлена по керівництву української митниці, і ваша відповідь щодо ситуації на митниці в цілому мені зрозуміла. Ми після сьогоднішнього засідання приймемо відповідні рішення щодо керівництва української митниці», — резюмував Яценюк.

Враховуючи, що останнім часом заступник голови ДФС, який відповідає за митницю, Костянтин Лікарчук потрапив в немилість як до керівництва Мінфіну, так і прем’єра через свою бурхливу незгоду з методами реформуванням ДФС, така поведінка голови уряду виглядала як непоганий вихід із ситуації. Тепер звільнення Лікарчука, який потрапив в уряд не за прем’єрською квотою, фактично отримало аргументацію.

Насамкінець голова уряду анонсував зустріч членів Кабміну із парламентською коаліцією та звіт уряду на наступному засіданні у п’ятницю. «Я взагалі пропоную, щоб це були збори народних депутатів від парламентської коаліції і щоб уряд зустрівся разом з коаліцією і був відкритий і прозорий діалог про те, які напрацювання вже є, що зроблено, що реформовано, що нам треба як допомога від українського парламенту і який далі план змін у країні», — підсумував Яценюк і оголосив про перехід до закритої частини для вирішення «технічних питань». Як виявилось, технічні питання прем’єр залишив членам свого уряду, оскільки вже через 10 хвилин після закінчення розмови з губернаторами і сам покинув залу.

 

 

Insider

Як Яценюк з губернаторами новий політичний сезон відкривав обновлено: Ноябрь 28, 2016 автором: Redactor

Также будет интересно почитать:

Новости партнеров:

Добавить комментарий