Енергоатом посунув Ахметова

Ринат Ахметов

Ринат Ахметов

За політичним виміром конфлікту в генерації електроенергії трохи губиться суто статистичний.

Упродовж останнього року відбувається зміна ролей теплової та ядерної енергетики.

Перша — теплова — все більше відходить на другий план.

У 1990 році, за часів УРСР, теплові електростанції генерували майже 71% струму. На атомні електростанції припадало менше чверті.

За 25 років картина змінилася. Основний тренд — поступове зменшення частки ТЕС. Особливо помітною ця тенденція стала впродовж останнього року.

Частка НАЕК «Енергоатом» та теплових електростанцій в генерації струму, %

графика
Показовими є дані за перші чотири місяці 2015 року. Сумарна частка теплових електростанцій зменшилася майже до 30%, атомних — зросла майже до 55%. Як відомо, понад 70% теплової генерації контролює компанія ДТЕК Ріната Ахметова.

Головна причина проблем в тепловій енергетиці — нестача певних марок вугілля. Як видно з наведеного нижче графіка, зниження виробництва електроенергії в тепловій генерації компенсуються зростанням в ядерній.

Обсяги проданої електроенергії об’єднаному енергоринку, кВт-год

графика2

Одночасно відбувається перерозподіл коштів, які держпідприємство «Енергоринок» платить за струм виробникам. Теплова генерація отримує менше грошей, «Енергоатом» — більше. Так відбувається через низку причин.

Перша — зміна обсягів виробництва.

Друга — регулювання. НКРЕКП уже двічі збільшувала тариф для «Енергоатома», тоді як темпи підвищення тарифу для ТЕС — значно повільніші.

Третя — з розрахунків вилучено ТЕС, які знаходяться на окупованих територіях.

Чи не вперше вартість електроенергії, виробленої на ТЕС та АЕС, настільки зблизилися. У травні цей розрив скоротиться ще більше.

Вартість електроенергії, середня ціна продажу об’єднаному ринку, грн

графика3

Ці процеси мають об’єктивні причини. Передусім, це відновлення справедливості щодо атомної енергетики. АЕС завжди виробляли більше електроенергії, а тариф для них залишався найнижчим з усіх видів генерації.

Схоже, тепер на «Енергоатом» уряд робить основу ставку. За рахунок АЕС пройдено останню зиму, і так само буде пережита наступна зима. Переведення енергоблоків ТЕС на вугілля поки не є мейнстрімом у тепловій генерації.

Одночасно ці кроки вкладаються у парадигму «деолігархізації», яку намагається проводити президент. Стримування тарифів для ТЕС і перерозподіл коштів енергоринку — проста і зрозуміла мова у рамках такої політики.

 

Економічна правда

Енергоатом посунув Ахметова обновлено: Май 26, 2015 автором: Redactor

Также будет интересно почитать:

Новости партнеров:

Добавить комментарий