Наливайченко vs Кононенкo. Компромат чи метання бісеру?

Як екс-голова СБУ лякав друга президента

Валентин Наливайченко

Валентин Наливайченко

Про те, що засідання парламентського антикорупційного комітету буде гарячим деякі його члени говорили ще за декілька днів до того, як воно відбулось.

Адже на засіданні мав виступити колишній голова Служби безпеки України Валентин Наливайченко і розповісти про офшорні схеми друга президента Петра Порошенка та заступника голови президентської фракції в Раді Ігоря Кононенка.

За перипетіями засідання спостерігав INSIDER.

Звинувачення Наливайченка

Власне, не було  секретом, про що саме мав розповісти екс-голова СБУ, оскільки за два дні до засідання член комітету від БПП депутат Сергій Лещенко оприлюднивзвернення Наливайченка до голови комітету Єгора Соболєва, в якому мова йшла про діяльність офшорної компанії Intraco Management Ltd, зареєстрованої на Віргінських островах, і яка, за інформацією екс-голови СБУ, входить в групу «Укпромінвест» Порошенка.

Загалом інформація про діяльність цієї компанії була оприлюднена ще в кінці серпня, коли в інтернет-виданні «Четвертая власть» з’явився матеріал, в якому Кононенка та Порошенка пов’язали з діяльністю компанії, яка, як стверджує видання, займалась відмиванням грошей.

Суть історії полягає в тому, що начебто через рахунки Intraco проходили транзакції, і при цьому в платіжних дорученнях в якості контакту вказувалась пошта Кононенка, а з офшору кошти переводились на рахунки доньки депутата Дарії, а також оплачувалось обслуговування літака, на якому літав президент.

Згодом у Генпрокуратурі заявили, що підстав для внесення цієї справи в Єдиний реєстр досудових розслідувань немає.

https://photo.unian.net
Комітет

Саме засідання комітету викликало ажіотаж як у представників ЗМІ, так і у членів інших парламентських комітетів. Не те, щоб «яблуку було ніде впасти», але стільців на всіх не вистачало точно.

Незадовго до початку засідання до зали зайшов сам Наливайченко. На столі була присутня табличка з прізвищем і фігуранта обвинувачень екс-голови СБУ Кононенка, який з’явився в залі вже перед самим стартом засідання.

Кононенко зайняв місце в глибині зали в одному з кутів столу, а Наливайченко в цей час якраз вітався з Соболєвим. Голова комітету вирішив особисто привітатись з усіма «підопічними».

— Вітаю майбутнього прокурора, — посміхаючись привітався Володимир Парасюк, тиснучи руку Соболєву.

У цей час Наливайченко зайняв місце біля стільця голови комітету і почав свою промову. Його перебив все той же Парасюк, який запропонував йому присісти ближче.

— Щоб був між ними візуальний контакт, — знову посміхаючись до сусідки пояснив Парасюк, який наче готувався до гарячого словесного батлу опонентів.

https://photo.unian.net
Екс-голова СБУ почав з новини. Окрім вже згаданої вище офшорної компанії, в нього є інформація й про іншу компанію та іншу схему, яка пов’язана з попередньою. При цьому, так само як і при перших своїх звинуваченнях, Наливайченко знову послався на інформацію від журналістів. Щоправда, тепер вже не українських, а британця Грехема Стека.

— За час поки ми з вами збирались викрита наступна схема, і я підкреслюю, що вона не остання, під керівництвом тієї самої групи, викрита вже британськими журналістами. Офшор Intraco Management має зв’язок із іншим, і його назва Ernion, — заявив Наливайченко.

Після цього екс-голова СБУ почав розповідати про «офшорні оборудки найвищих ешелонів влади».

— Треба зробити все, щоб не допустити появи нового Лазаренка, — підкреслив Наливайченко.

За його словами, матеріали слід направити в слідчі органи, однак поскаржився, що прокуратура ігнорує їх розгляд.

В переліку країн, через банки яких, за словами Наливайченка, щомісяця проходили декілька транзакцій на суму 100-300 тис. доларів, Австрія, Латвія, Литва та Вірменія.

— Держфінмоніторинг готовий вам відкрити інформацію про справжніх бенефіціарів і Intraco Management і Ernion, і можливо інших компаній, — підсумував Наливайченко.

Відповідь Кононенка

Наступним було надано слово Кононенко. Для цього його попросили пересісти ближче до президії, і звільнили йому місце акурат навпроти Наливайченка, по інший бік від Соболєва.

Близький до президента депутат на початку промови Наливайченка намагався не показувати ніяких емоцій, однак постійне теребіння в руках олівця вказували на певне хвилювання.

https://photo.unian.net
— По-перше, ніякого відношення до компанії Intraco я не маю. Щодо цієї схеми (зв’язки з Ernion, — ред.), чесно кажучи, не готовий коментувати, оскільки вперше її побачив. Єдине, що я можу сказати, що в цих документах, які були надані, так само як і попередніх, ніякого зв’язку з Україною не бачу, — з ходу почав спростовувати звинувачення Кононенко.

Депутат спростував також заяву Наливайченка про те, що прокуратура не розслідує можливі правопорушення, пов’язані з відмиванням грошей. Кононенко розповів, що заява Наливайченка знаходиться в прокуратурі Києва він особисто мав зустріч з керівником прокуратури столиці. При цьому запевнив, що зустріч відбулась за його ініціативи.

Кононенко зазначив, що екс-голова СБУ надав фотокопії відповідних документів, які свідчать лише про намір здійснити платіж.

— На цих фотокопіях немає ні підписів, ні яких-небудь відміток банку. Для фахівців, які в цьому розбираються, ті копії начебто платіжних документів, які там є, це transfer by payment order, він не є платіжним документом. Це є виключно намір здійснити платіж, — запевнив депутат.

У кінці своєї промови Кононенко підкреслив, що з 1999 року декларує свої доходи і за цей період сплатив майже $20 млн. податків.

— Тому оці звинувачення пана Наливайченка щодо якихось платіжок на 6 тис. доларів, навіть на 100 тис. доларів, я вибачаюсь, навіщо це мені потрібно?, — резюмував Кононенко.

Групи підтримки та спостерігачі

Після виступів основних опонентів справа дійшла до серії запитань-відповідей.

Фактично, присутніх можна було поділити на групи підтримки Наливайченка та Кононенка, а також на нейтральних, частина яких пробували вияснити деталі справи, а частина просто використовувала час як можливість зайвий раз нагадати про себе. Благо, телекамер в залі було більше десятка.

Умовна група підтримки Кононенка раз за разом цікавилась, чому Наливайченко, перебуваючи на посаді голови СБУ не робив гучних корупційних викриттів, і тільки тепер, у якості громадського діяча, став так жваво боротись з корупцією.

Наливайченко далеко не новачок в політичних дискусіях, і досить технічно уникав прямої відповіді, хоча складалось враження, що депутати не дуже й прагнули її почути.
Крім цього екс-голова СБУ заявив, що в цій справі він отримав згоду на сприяння від правоохоронців Латвії та американського ФБР. В цьому контексті він також не оминув можливості піддьорнути Кононенка, не назвавши його напряму, згадавши, що маніпулюючи політичними питаннями в країні вже дійшло до того, що «залякують американців відкликанням послів».

Натомість, умовна група підтримки Наливайченка постійно переводила русло розмови на бездіяльність Генеральної прокуратури, у чому часто отримувала підтримку інших членів комітету, в якому вже давно Віктор Шокін є персоною номер один на звільнення.

Разом з тим, в цьому всьому багатоголоссі траплялись і досить примітні моменти.

Щоправда, в цій частині більший «вогонь» йшов в бік екс-голови СБУ. Зокрема, депутат від «Народного фронту» Тетяна Чорновол вирішила згадати давню історію з польотами дружини та доньки Наливайченка на літаку бізнес-групи Льовочкіна, Фірташа та Бойка та намагалась вияснити, чи він літав тим літаком.

В свою чергу депутат БПП Володимир Ар’єв також згадав доньку Наливайченка, але вже в контексті цієї справи. Він поставив під сумнів прикриття екс-голови СБУ журналістськими розслідуваннями. За його словами, кожне фото матеріалів, представлених у статті щодо Intraco зроблені на смартфоні, містило в собі дані про геолокацію (про те, де вони робились). Пошук на google map нібито виводить на адресу Володимирська, 97/37, де розташований офіс фірми «Смайл Холдинг Україна», в якій Наливайченко працював керівником групи радників, а його донька є керівником.

Обвинувачення Чорновол Наливайченко назвав брехнею, а Ар’єву порадив передати матеріали в прокуратуру.

На другій годині засідання від виступаючих все частіше стали лунати заяви про «політичну виставу», а Соболєв намагався якомога швидше перейти до справи «діамантових прокурорів». Тим паче, вже близько години в залі сидів і відверто скучав заступник генпрокурора Віталій Касько (подробнее про него читайте в статье Виталий Касько – махинатор, коррупционер, «сбитый летчик»).

— Якщо ми просто прийшли, тому що ми хочемо виступити, ми не можемо собі цього дозволити, бо в нас є друге питання, яке вже сидить, — резюмував Соболєв.

Врешті члени комітету підтримали пропозицію звернутися до Генеральної прокуратури за роз’ясненнями щодо кримінального провадження за заявою Наливайченка про відмивання грошей через офшорні компанії українськими політиками, а Кононенко на виході назвав все що відбулось «шоу» та пов’язав з місцевими виборами.

 

Insider

Наливайченко vs Кононенкo. Компромат чи метання бісеру? обновлено: Сентябрь 9, 2016 автором: Redactor

Также будет интересно почитать:

Новости партнеров:

Добавить комментарий