Голі декларації. Чи настане для 45 тісяч чиновників електронний армагедон

У запеклій боротьбі українського чиновництва з електронним декларуванням, здається, перемагають перші

е декларация
Після нокауту, завданого е-деклараціям головою Національного антикорупційного бюро Артемом Ситником минулого тижня, міністри Павло Розенко, Ігор Жданов та Юрій Стець влаштували справжнє добивання. При чому ногами.

Але все по порядку. Тиждень тому Ситник заявив, що детективи його відомства е-декларацій не заповнюють, і іншим не радять, бо існує обґрунтований сумнів у їхній законності. Мовляв, форма для заповнення на сайті Нацагенції з запобігання корупції не відповідає встановленій тією ж НАЗК формі. В чому саме полягала суть претензій Ситника достеменно не відомо і досі, принаймні голова НАЗК Наталія Корчак всі його закиди рішуче спростувала, заявивши, що усі букви і коми закону дотримані цілковито.

Тим не менше, не пройшло й п’яти днів як на засіданні уряду свої претензії до е-декларацій висловили одразу три міністри, і знову ж таки в чому конкретно ці претензії полягають до кінця не зрозуміло. Так, пан Розенко зазначив, що не може заповнити деякі пункти в декларації. «Введені нові поля, які я не можу заповнити, але без їх заповнення я не можу подати декларацію. І виходить так, або мені треба писати некоректну інформацію. Або не подавати взагалі, бо в неповному вигляді декларація не подається до сайту НАЗК. І от в мене питання — як цю некоректну інформацію потім протрактує суд?»

Претензії Розенка підтримали Жданов і Стець, претензії яких більш зрозумілі. Жданов поскаржився, що не має технічної можливості зберігати на сайті чернетки декларації, а Стець незадоволений тим, що не може заповнювати декларації з різних комп’ютерів.

З іншого боку атаку на е-декларування продовжив нардеп від «Самопомочі» Остап Єднак, який заявив про несанкціоноване втручання в зміст його декларації. За його словами, за добу з документу зник один з пунктів, тобто знову піднявши питання недостатньої захищеності е-декларацій від зламу, що також ставить під сумнів їхню легітимність.

Однак, все ж особливо цікавими виглядають претензії до НАЗК від Розенка. Справа в тому, що він так і не пояснив, які саме поля і чому не може заповнити, або може, але некоректними даними. Хоча мав би таке пояснення надати, адже наразі складається враження, що пан Розенко намагається у такий спосіб просто ухилитися від заповнення декларації.

На урядовому порталі, варто зазначити, паперова декларація Розенка за минулий рік присутня. Така собі типова декларація українського чиновника, в якій ані пан міністр, ані члени його сім’ї не володіють жодним нерухомим майном. Весь їхній скарб — Toyota Highlander 2011 року та зарплата (трохи більше 6 тис грн. у міністра та близько 7 тис. у дружини).

Є у Розенка і е-декларація, правда в доволі дивному вигляді «повідомлення про суттєві зміни», в якому зазначено виключно про наявність частки квартири ціною в 450 тис. отриманої Розенком в якості подарунка від матері 28 вересня цього року. Хай там як, а питання, де і за які кошти проживає віце-прем’єр-міністр з дружиною та двома дітьми і чи вистачає йому скромної зарплатні на утримання недешевого позашляховика, для НАЗК та й для українського суспільства мало б бути актуальним, і е-декларація певною мірою допомогла б на нього відповісти, але на заваді стоять «нові поля», сумнівна легітимність через неспівпадіння якихось ком з заздалегідь затвердженим зразком та не менш сумнівна захищеність.

Отже в підсумку в питанні е-декларування ми маємо нагромадження проблем, незрозумілостей і сумнівів здатних, якщо не поховати остаточно це антикорупційне починання, то принаймні перетворити його на звичну нам усім бюрократичну профанацію, яким, власне, і було паперове декларування чиновниками до впровадження електронного варіанту.

Як результат за 20 днів до завершення терміну обов’язкового декларування е-декларації, за словам голови НАЗК Наталії Корчак, заповнили близько 5 тисяч чиновників, тобто лише 10% від загального числа. Переважно це, чиновники нижчої та середньої ланки та тих же ланок судді і прокурори. Правда всі ці декларації мало відрізняються від того, що було до впровадження е-декларування, як були злидарями наші чиновники, так і залишаються, як записували свою нерухомість та автівки на тещ і бабусь, так і записують.

При цьому прем’єр-міністр Володимир Гройсман вкотре нагадав, що термін у який усі суб’єкти декларування повинні заповнити е-декларації спливає 31 жовтня, і під кінець цього дня «все має бути заповнено бездоганно».

Як бачимо, на шляху утвердження е-декларування в якості хоч якось ефективного інструменту ще дуже і дуже багато перешкод. Спершу потрібно аби всі 90% тих, від кого це вимагається, таки заповнили е-декларації вчасно, незалежно від того, що там думають в НАБУ чи окремі міністри щодо їхньої легітимності. При цьому сама система е-декларування має чисто технічно витримати це навантаження, та довести свою здатність не бути свідомо зламаною зловмисниками. Знаючи особливу обдарованість наших технарів та зацікавленість багатьох у дискредитації системи, виключати зрив декларування через технічні проблеми аж ніяк не можна й досі.

Втім, навіть успішне та вчасне заповнення усього реєстру е-декларацій — це аж ніяк не кінець історії, а її початок, адже після цього представлені декларації потрібно перевірити, та відреагувати на порушення, тобто притягувати тих, кого належить до відповідальності. І саме характер реакції на декларації і покаже, яким буде підсумковий ефект від е-декларування.

От тільки здійснювати перевірку декларацій мають спеціалісти НАБУ — організації, яка принаймні поки вважає самі декларації юридично нікчемними, і відповідно перевіряти, за їхньою логікою, їм буде просто нічого. З іншого боку з думкою НАБУ не погоджуються в НАЗК і міняти форму декларацій начебто не планують. Як виходитимуть з цієї патової ситуації усі сторони поки невідомо, але вочевидь хтось має поступитися позицією. Або НАБУ погодиться з легітимністю декларацій, або НАЗК виправить їх так, як вимагають колеги-антикорупціонери. Схоже, що без арбітра у вигляді найвищих органів влади обійтися буде неможливо.

Але найголовніше це те, як саме перевірятимуть е-декларації. Якщо в НАБУ обмежаться формальною стороною питання — кількістю заповнених полів, юридичною правильністю формулювань, орфографічними помилками, нюансами округлення цифр — то вони ризикують просто потонути в бюрократичному морі з кілька десятків тисяч декларацій з мінімальним ефектом. Суспільство у свою чергу вимагає аби детективи НАБУ звертали в першу чергу увагу на невідповідність задекларованих доходів з рівнем життя наших можновладців. Але ймовірність того, що НАБУ, яке спіткнулося уже на самому факті е-декларування, дійде до цієї стадії, чесно кажучи, не здається надто високою.

Деловая столица

Также будет интересно почитать:

Новости партнеров:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *